Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΜΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ (15 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015)

Στις 15 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015 οι μαθητές της Β ́ τάξης συναντήθηκαν με το Σπαταναίο Αγιογράφο κ. Βασ. Στάμου για να «μυηθούν» στη ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ.
Το «ζωντανό μάθημα» έγινε στα πλαίσια της ΙΣΤΟΡΙΑΣ και των ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ.
Οι καθηγητές του σχολείου μας που διδάσκουν τα μαθήματα αυτά (Γύπαρη-Διονυσόπουλος-Παπαδημητρίου-Σπηλιάδου) και βέβαια ο Διευθυντής του σχολείου κ. Θ. Κουρτέσης υποστήριξαν παιδαγωγικά την προσπάθεια αυτή που έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με ένα συντοπίτη τους με αξιόλογο καλλιτεχνικό έργο.
Αυτή η δραστηριότητα εντάσσεται στην προσπάθεια του σχολείου για γνωριμία και επικοινωνία των μαθητών με ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΤΟΥΣ των οποίων το έργο πρέπει να μπορούν να αναγνωρίζουν και να περιφρουρούν.