Βράβευση της μαθήτριας Λάππα Ευαγγελίας

LappaΠολύ τιμητική για το σχολείο μας υπήρξε η βράβευση της μαθήτριας μας Λάππα Ευαγγελίας με το βραβείο παιδικού ορθοδόξου χριστιανικού βιβλίου (κατηγορία βιβλία γνώσεων) από την Αρχιεπισκοπή της Ελλάδας. Η Ευαγγελία, συμμετέχοντας στο πολιτιστικό πρόγραμμα “Ιχνηλατώντας την Μακεδονία” που εκπονήσαμε στο σχολείο και με αφόρμηση την ταινία “Παύλος Μελάς -Γράμματα από τη Μακεδονία”, όπως η ίδια καταθέτει στο εισαγωγικό σημείωμα του βιβλίου της προχώρησε στην συγγραφή ποιημάτων, αλλά και στην ιστορική έρευνα του Μακεδονικού Ζητήματος, με αποτέλεσμα την συγγραφή βιβλίου με τίτλο το “Ημερολόγιο του Μοναστηρίου”. Πρόκειται για ένα ιστορικό μυθιστόρημα με ιστορικά ορόσημα από το 357 π.Χ (Ιδρυση του Μοναστηρίου από τον Φίλιππο τον Β΄, τον Μακεδόνα) μέχρι και την τελική του απώλεια το 1912 κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους. Μέσα στο κείμενο της προσωποποιούνται πόλεις και χωριά της Μακεδονίας με βάση την ιστορική έρευνα, ενώ η βασική πρωταγωνίστρια παραμένει η προσωποποίηση της πόλεως του Μοναστηρίου Πελαγονίας.
Ως ιστορικός και παιδαγωγός θεωρώ ότι είναι ένα καταπληκτικό εγχείρημα που θα βοηθούσε τον μέσο μαθητή να καταλάβει βιωματικά την ιστορική συνέχεια από την αρχαιότητα στο Βυζάντιο και μέχρι την έναρξη του 20ου αιώνα.
Η μαθήτρια συνεργάστηκε στην έρευνα της με το σύνδεσμο Μοναστηριωτών “Καρτερία” Θεσσαλονίκης, καθώς και με τα Ιστορικά Αρχεία Στρατού. Την εικονογράφηση του βιβλίου της έκανε ο γνωστός ζωγράφος Σπύρος Ζαχαρόπουλος. Ως δάσκαλοι της συγκινούμαστε και την ευχαριστούμε θερμά και ιδιαιτέρως η γράφουσα για την αφιέρωση του βιβλίου.

Μαρία Τσακίρη,
Ιστορικός- φιλόλογος

Επιτυχίες μαθητών του σχολείου μας στους διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας 2019-2020

Η καλή πορεία των μαθητών του σχολείου μας στους διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας συνεχίζεται και φέτος. Συγχαρητήρια και ευχαριστίες σε όλα τα παιδιά που διαγωνίστηκαν τον περασμένο Νοέμβριο στον διαγωνισμό «Θαλής» τιμώντας και εκπροσωπώντας το σχολείο μας. Συγχαρητήρια στους μαθητές της Γ΄ τάξης Κουζάκο Παντελή και Παγώνη Σταύρο που εκπροσώπησαν το σχολείο μας στον διαγωνισμό «Ευκλείδης», ως επιτυχόντες της προηγούμενης φάσης. Συγχαρητήρια και ευχές για επιτυχία στον μαθητή Παγώνη Σταύρο που συνεχίζει και θα λάβει μέρος στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης» καθώς βρίσκεται ανάμεσα στους επιτυχόντες του διαγωνισμού «Ευκλείδης».

math

Διάκριση μαθητών στον 79ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Ο ΘΑΛΗΣ».

thalis2Το 2019 ξεκινάει με πολύ καλά νέα για το σχολείο μας καθώς έξι μαθητές μας διακρίθηκαν στον 79ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Ο ΘΑΛΗΣ».
Θερμά συγχαρητήρια, για την προσπάθεια που κατέβαλαν, σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό. Ευχές για επιτυχία στους διακριθέντες, καθώς συνεχίζουν και θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας στον ΕΥΚΛΕΙΔΗ».

Επιτυχόντες Θαλή 2018 - 2019

Β΄   ΤΑΞΗ