Το Σχολείο μας

Σήμερα το σχολείο μας έχει σχεδόν όλες τις απαραίτητες εγκαταστάσεις που καλύπτουν τις ανάγκες του μαθητών καθώς και του εκπαιδευτικού και βοηθητικού προσωπικού του.
Στο κτίριο του σχολείου μας κατά την  σχολική χρονιά 2015-16 έγινε ανακαίνιση των εξωτερικών πορτοπαραθύρων . Επίσης κατασκευάστηκαν στον εσωτερικό χώρο του κτιρίου, στο ισόγειο, τουαλέτες για τους μαθητές και τις μαθήτριες
και τουαλέτα για ΑΜΕΑ.
Στον ισόγειο χώρο του σχολείου μας βρίσκεται μια αίθουσα διδασκαλίας  το κλειστό γυμναστήριο με τα αποδυτήρια για τους μαθητές και τις μαθήτριες, η αίθουσα μουσικής, το εργαστήριο τεχνολογίας, το κυλικείο του σχολείου μας, το αμφιθέατρο/αίθουσα προβολών (όπου έχει τοποθετηθεί και η βιβλιοθήκη, ελλείψει άλλου διαθέσιμου χώρου) και ο χώρος αποθήκευσης υλικού. Επίσης στο ισόγειο βρίσκεται το εργαστήριο καλλιτεχνικών, τα γραφεία του Διευθυντή του σχολείου, των υποδιευθυντριών, 2 γραφεία καθηγητών, τουαλέτες καθηγητών, βοηθητικός χώρος χαρτών και άλλου υλικού, αίθριο και κυλικείο.
Στον πρώτο όροφο υπάρχουν 8 αίθουσες διδασκαλίας η αίθουσα αγγλικών, η αίθουσα γαλλικών, το σχολικό ανταλλακτήριο και ο χώρος των σκηνικών/βεστιαρίου.
Στο δεύτερο όροφο, υπάρχουν 6 αίθουσες διδασκαλίας  η αίθουσα προβολών (θρησκευτικών), εργαστήριο ρομποτικής, εργαστήριο φυσικών επιστημών και χώρος αποθήκευσης υλικού πειραμάτων, εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα γερμανικής και χώρος διαμεσολάβησης.
Το σχολείο διαθέτει επίσης ανοιχτό γήπεδο, 3 κλειστούς χώρους αποδυτηρίων και αποθήκευσης (βιβλίων και θρανίων).

Πού βρισκόμαστε:  Μυκηναϊκών Τάφων 19004 Σπάτα

Ιστορικό του σχολείου

Το 1963 ιδρύεται με υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 265/15-6-1963) το ΕΞΑΤΑΞΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΤΩΝ.

Μέχρι τότε οι απόφοιτοι της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που ήθελαν να συνεχίσουν τις σπουδές τους φοιτούσαν στο Γυμνάσιο Κρωπίας.
Μετά τη λήξη του Β΄ Παγκόσμιου πολέμου έπειτα από πιέσεις των κατοίκων της περιοχής στάθηκε δυνατή η λειτουργία παραρτήματος του Γυμνασίου Κρωπίας στα Σπάτα σε παραχωρημένη αρχικά αίθουσα κοντά στο σημερινό Δημαρχείο. Τα οδοιπορικά του εκπαιδευτικού προσωπικού και τα υπόλοιπα λειτουργικά έξοδα του παραρτήματος καλύπτονταν από τις εισφορές των γονέων και κηδεμόνων των φοιτούντων.

(Πηγή: "Σπάτα 1900 - 1960 Όψεις από την καθημερινή ζωή". Πολιτιστικός - Φιλολογικός Σύλλογος: "Οι φίλοι της γνώσης". )

Το 1976 το Γυμνάσιο Σπάτων απέκτησε ιδιόκτητο κτίριο, στην οδό Μυκηναϊκών Τάφων.

Με τη μεταρρύθμιση του 1976-77 γίνεται ο χωρισμός του εξαταξίου Γυμνασίου σε Γυμνάσιο και Λύκειο.

Το Γυμνάσιο, συστεγάζεται με το Λύκειο Σπάτων μέχρι τον Οκτώβριο του 2000.

Τη χρονιά αυτή το Λύκειο μεταστεγάζεται σε δικό του κτίριο, δίπλα από το Γυμνάσιο και μαζί και με το 2ο Νηπιαγωγείο Σπάτων (που βρίσκεται στην κάτω πλευρά του Γυμνασίου και του Λυκείου και το 1ο Δημοτικό Σπάτων που βρίσκεται στην πάνω πλευρά της οδού Μυκηναϊκών Τάφων (12μετρος δρόμος ήπιας κυκλοφορίας), αποτελούν την εκπαιδευτική γειτονιά της νότιας πλευράς της πόλης μας.

Το σχολικό έτος 2009–10 το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΤΩΝ μετονομάζεται σε  1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΤΩΝ. (ΦΕΚ 591/1-4-2009)