Αρχαιολογικό Μουσείο Τεγέας

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-16 εκπονήσαμε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα «Υιοθεσία μουσείου από σχολείο: μία ιδιαίτερη περίπτωση, μουσείο Τεγέας». Το Αρχαιολογικό Μουσείο Τεγέας ήταν το προτεινόμενο ελληνικό μουσείο για το πανευρωπαϊκό διαγωνισμό european museum forum και την ανάδειξη του ευρωπαϊκού μουσείου της χρονιάς για το 2016. Το μουσείο έλαβε την πέμπτη πανευρωπαϊκή διάκριση στο διαγωνισμό που διεξήχθη στην Ισπανία.
Το σχολείο μας με τη συμμετοχή 30 μαθητών πραγματοποίησε έρευνα σε θεματικούς κύκλους που αφορούν στο μουσείο και στον ανασκαφικό χώρο της Αλέας Αθηνάς (Συλλογές του μουσείου, γλυπτική συλλογή Σκόπα στην Τεγέα, καθημερινή ζωή στην αρχαία Τεγέα). Συγχρόνως οι μαθητές επιχείρησαν να προσεγγίσουν το νέο κοινωνικό ρόλο που καλούνται σήμερα να επιτελέσουν τα μουσεία («νέο κοινωνικό συμβόλαιο μουσείου σχολείου»). Παρουσίασαν powerpoint (με τη μέθοδο QR code reader) και ο μαθητής Γ.Παλιουρας δημιούργησε video animation σε σενάριο της εισηγήτριας καθηγήτριας Τσακίρη Μαρίας με θέμα το μουσείο ως εφαλτήριο αντιβίας και πολιτισμού και τίτλο «Make culture, no war». Το video προβλήθηκε στο πανευρωπαϊκό διαγωνισμό ως συνοδευτικό του μουσείου και απέσπασε θετικά σχόλια. Επίσης, απέσπασε το πρώτο βραβείο στο Διασχολικό Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Έκφρασης, Δημιουργικότητας και Καινοτομίας, πήρε την 12η θέση στο REC -Filmfestival (Berlin 2016) με συμμετοχή 500 ταινιών από 35 χώρες. Τέλος, διακρίθηκε στο εκπαιδευτικό φεστιβάλ αρχαίας Ολυμπίας και προβάλλεται από το κανάλι της Βουλής.
Εισηγήτρια υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσακίρη Μαρία
Συμμετοχή: Σμυρνιώτη Βασιλική