ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ

À LA RESIDENCE DE FRANCE
(HÔTEL MERLIN DE DOUAI)

ΤΡΙΤΗ 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017 στις 11 το πρωί

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, της Β & Γ τάξης που διδάσκονται τη Γαλλική ως 2η ξένη γλώσσα στο 1ο Γ/σιο Σπάτων, μαζί με τους συνοδούς καθηγητές/τριες, θα ξεναγηθούν στο Αρχοντικό MELIN DE DOUAI, κτήριο της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Αθήνα (οδός Ακαδημίας 2 & Βασ. Σοφίας)

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γύπαρη Μαριλένα
ΠΕ 05 (Γαλλικής Φιλολογίας & Πολιτισμού)

VISITE DE NOTRE ECOLE A L AMBASSADE              Ευχαριστήρια επιστολή της Γαλλικής Πρεσβείας

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΥΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (VISITES DES ÉCOLES CRECQUES À LA RESIDENCE DE FRANCE)

Στο πλαίσιο του προγράμματος επισκέψεων ελληνικών σχολείων στην πρεσβευτική κατοικία, που ξεκίνησε το 2015 ο Πρέσβης της Γαλλίας στην Ελλάδα κ. Christophe Chantepy, η πρεσβεία υποδέχτηκε πολλές ομάδες μαθητών από την αρχή της σχολικής χρονιάς 2016-2017.
Οι επισκέψεις δίνουν την δυνατότητα στους μαθητές να ενημερωθούν για το τι ακριβώς κάνει μια πρεσβεία και οι διπλωμάτες της, καθώς και να γνωρίσουν την ιστορία ενός νεοκλασικού κτιρίου, σύμβολο της ελληνογαλλικής φιλίας.
Τα πρώτα σχολεία επισκέφτηκαν την πρεσβεία το Νοέμβριο και οι επισκέψεις συνεχίζονται καθ΄ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Μη περιοριστικές, οι επισκέψεις διοργανώνονται μετά από αίτημα των σχολικών ιδρυμάτων, σύμφωνα με τη διαθεσιμότητα του προγράμματος του κ. Πρέσβη, ο οποίος υποδέχεται ο ίδιος τους νέους μαθητές και τους καθηγητές τους.