21η Εβδομάδα Ιταλικής Γλώσσας στον Κόσμο

Την Παρασκευή 22/10/2021 το σχολείο μας συμμετείχε στην ημερίδα που διοργάνωσε η Ιταλική Σχολή Αθηνών και το Rete Otis Atene στο πλαίσιο της 21ης εβδομάδας της Ιταλικής Γλώσσας στον Κόσμο.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου «Παρνασσός» και το σχολείο μας εκπροσώπησαν επάξια οι μαθήτριες: Κατσίκη Ελευθερία (B4), Καθέρη Ραφαηλία (B4), Φίλη Αναστασία (B6), Ντε Λίρα Αηδονοπούλου Ντίλμα (Γ5), Στεφανοπούλου Ελπίδα (Γ6) και Πολυμέρη Μιχαέλα (Γ6).

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας έγινε παράλληλη ανάγνωση στα ελληνικά και στα ιταλικά αποσπασμάτων από το έργο Θεία Κωμωδία του Δάντη, ο οποίος είναι και το τιμώμενο πρόσωπο της φετινής εβδομάδας Ιταλικής Γλώσσας στον Κόσμο.

Επιπλέον, έγινε προβολή των ταινιών μικρού μήκους που δημιούργησαν την περσινή σχολική χρονιά τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «OTIS ATENE: ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ».

Το σχολείο μας συμμετείχε στην ημερίδα με την ταινία μικρού μήκους «Commedia alla Webex» και με την ανάγνωση των στίχων 1-60 από το α΄ άσμα της Κόλασης της Θείας Κωμωδίας.

Τις απαγγελίες πλαισίωσαν με μουσικό αυτοσχεδιασμό οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Αλίμου.

Τις μαθήτριές μας συνόδεψαν οι υπεύθυνες του προγράμματος Αφροδίτη Σπηλιάδου (καθηγήτρια ιταλικών) και Λίνα Ζορμπά (καθηγήτρια τεχνολογίας).

Πολλά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας για την παρουσία τους, αλλά και στους υπόλοιπους μαθητές και μαθήτριες που συνέβαλαν στη δημιουργία της ταινίας μικρού μήκους και δεν μπόρεσαν για λόγους πρακτικούς να παραβρεθούν στην εκδήλωση.

Πρόκειται για τους: Αντωνάκη Φένια (περσινό Γ1), Ντε Λίρα Αηδονόπουλο Θοδωρή (περσινό Γ1), Ευκαρπίδη Χάρη (περσινό Γ1), Παράλαιμο Αλέξανδρο (περσινό Γ1), Παπανικολάου Παναγιώτη (περσινό Γ1), Πολίτη Ανδριάνα (περσινό Γ1), Παπαδημούλη Σοφία (περσινό Γ1), Ευτυχιάδη Θανάση (περσινό Γ2), Ήσιρη Βασίλη (Β4), Παριανού Ιωάννα (Β6).