Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 πραγματοποιήθηκε και φέτος στις 4/10 με αθλητικές δραστηριότητες, στο εθνικό στάδιο Σπάτων για την Α΄ και Β’ Γυμνασίου και στο Καλλιμάρμαρο για την Γ΄Γυμνασίου με υπεύθυνες καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής την κ. Έφη Λάγαρη και την κ. Μάρθα Τραγά. Στις δράσεις αυτές βοήθησαν όλοι οι καθηγητές του Γυμνασίου μας.
Τα παιδιά των δύο πρώτων τάξεων του γυμνασίου μας έτρεξαν αγώνες 60m και συμμετείχαν σε φιλικούς αγώνες ποδοσφαίρου και βόλεϋ στο πλαίσιο της ευγενούς άμιλλας.
Τα παιδιά της Γ΄ Γυμνασίου ξεναγήθηκαν στο πανέμορφο Καλλιμάρμαρο στάδιο και έπαιξαν τα αγαπημένα τους ομαδικά αθλήματα στο Εθνικό Γυμναστήριο «Φωκιανός » .
Επίσης έτρεξαν σκυταλοδρομία 4Χ100 καθώς το σχολείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό πανελλαδικής σκυταλοδρομίας «τρέχω για το ΕΥ», (βράβευση καλύτερου βίντεο, φωτογραφίας και motto). Το 1ο Γ/σιο Σπάτων επέλεξε να τρέξει για το «Ευ Αγωνίζεσθαι».

Το video στο οποίο συμμετέχουν και διαγωνίζονται οι μαθητές και οι μαθήτριες θα το βρείτε στο σύνδεσμο: https://youtu.be/gqLdhP_DOiM