"Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ"

Ζωγραφική σε χαρτόνια διαστάσεων 70x100, με διάφορα υλικά, από τους μαθητές της Γ' τάξης του Γυμνασίου Σπάτων, στα πλαίσια του μαθήματος των Εικαστικών, με αφορμή τις ολέθριες φωτιές του καλοκαιριού.
Πάντα δημιουργικοί !!!.

Σοφία Οικονομάκη  Καθηγήτρια εικαστικών

«Κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει τη φονική πυρκαγιά του προηγουμένου καλοκαιριού στην Αττική, που προκάλεσε την απώλεια πολλών ανθρώπινων ζωών , αλλά και τεράστιες υλικές καταστροφές. Ο φόβος και ο τρόμος στα μάτια των ανθρώπων που ήρθαν αντιμέτωποι με την πυρκαγιά δεν άφησε ασυγκίνητους όλους τους υπόλοιπους, ενώ πολλοί ήταν αυτοί που με κάθε τρόπο έσπευσαν να βοηθήσουν.

Έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε, και πλέον πηγαίνοντας σε αυτά τα μέρη το συναίσθημα που σου δημιουργείται δεν είναι μόνο η θλίψη. Η φύση , ανίκητη όπως πάντα, κάνει μια καινούργια αρχή, και προσπαθεί να ξαναγεννηθεί. Νέα άνθη ξεφυτρώνουν μέσα στο καμμένο τοπίο, τα πουλιά επιστρέφουν στα δέντρα, θυμίζοντάς μας πως η ζωή δε σταματά, πως η ελπίδα δε χάνεται…

Και αυτό ακριβώς είναι που θελήσαμε να απεικονίσουμε στα έργα μας. Εργαστήκαμε σε μικρές ομάδες, όλοι οι μαθητές της τρίτης τάξης, σε μια προσπάθεια να εκφραστούμε με τη ζωγραφική. Αναζητώντας το χρώμα μέσα στο γκρίζο, τη ζωή μέσα στο θάνατο, την ελπίδα μέσα στην καταστροφή».

Αγγελική Ανδρέου , Αλεξάνδρα Γεωργαλή

Μαθήτριες της Γ’ τάξης