Εορτασμός 40 χρόνων της εκπαιδευτικής ραδιοτηλεόρασης

Με μεγάλη χαρά το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό του 40 χρόνων της εκπαιδευτικής ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας. Εκπροσωπήθηκε από τον Διευθυντή κ. Π. Δημαρά και τη φιλόλογο κ. Τσακίρη-Τσερκέζογλου Μαρία, παλαιό στέλεχος της εκπαιδευτικής ραδιοτηλεόρασης.
Όπως ανέφερε μεταξύ άλλων σε ομιλία της για τον επετειακό εορτασμό, στο σχολείο μας εφαρμόζεται βιωματικά η επεξεργασία εκπαιδευτικών ταινιών στην τάξη είτε ως μέσου ερμηνείας του αναλυτικού προγράμματος, είτε ως μέσου προετοιμασίας εκπαιδευτικών προγραμμάτων, όπως το καθιερωμένο πρόγραμμα ερμηνείας του Νέου Μουσείου Ακρόπολης.
Παράλληλα, αναφέρθηκε και στην επίδραση-ερμηνεία της πλατφόρμας i-create που συνέβαλε στην κατασκευή βίντεο μέσα στα πλαίσια του πολιτισμικού προγράμματος με θέμα την υιοθεσία του Μουσείου Τεγέας και τίτλο “make culture no war” με την οποία το σχολείο διακρίθηκε στο European Museum Forum και στο διεθνή διαγωνισμό βίντεο του Βερολίνου.