25 Μαρτίου 2018

Πάρα την εθνική κατήφεια και δυσπραγία...όμορφα κύλησε η φετινή σχολική γιορτή με τα παιδιά να έχουν ουσιαστικό και ενεργό ρόλο, αφού παρουσίασαν ιστορική έρευνα με θέμα την εξέλιξη της Επανάστασης του 1821 κατά γεωγραφικό διαμέρισμα από τον Πόντο, τη Θράκη και τις Παραδουνάβιες ηγεμονίες έως την Πελλοπόνησο και τη νησιωτική Ελλάδα...πλαισιώσαμε την εκδήλωση με power point και video με θέμα την Επανάσταση μέσα από πίνακες της ευρωπαϊκής τέχνης...η χορωδία διέκοπτε μελωδικά και συνειρμικά τα κείμενα με μουσική Χατζηδάκη...αλλά και Χαρουλη! και χορέψαμε τοπικούς χορούς κατά γεωγραφικό διαμέρισμα, κλείνοντας, βέβαια, με τραμπαλιστο (μπαϊντουσκα) Θράκης...
Η πιο συγκινητική στιγμή, όταν στον πανηγυρικό μου αφιέρωσα τη σχολική γιορτή στους δυο Έλληνες στρατιωτικούς που είναι φυλακισμένοι στην Αδριανουπολη: σηκώθηκαν οι μαθητές όρθιοι και χειροκρότησαν....!!
καλά έγραφε στα Απομνημονεύματα του ο στρατηγός Μακρυγιάννης: "μη φοβάσαι τους Έλληνες...όλα τα θεριά του κόσμου τρώνε από εμάς ,αλλά πάντα μένει και μαγιά!"
...νομίζω ότι ακόμα υπάρχει δυνατή "μαγιά"!!
είναι στο φιλότιμο του Έλληνα δασκάλου να την δουλέψει σωστά!!
Χρόνια πολλά και ελληνικά στο Γυμ/σιο Σπάτων κ σε όλη την Ελλάδα!
(πολύ ευχαριστώ την Κατερίνα Παπαδοπούλου τη Μάρθα Τήραγα ,την Έφη Λάγαρη και τους Ηλία Αλέξιου και Ηλία Υφαντή για την όμορφη συνεργασία!)

Η υπεύθυνη καθηγήτρια,
Μαρία Ν Τσακίρη