Διαγωνισμός μεταγραφής αρχείων 1ου Παγκοσμίου Πολέμου

Με μεγάλη χαρά τα παιδιά μας της Γ' τάξης του Γυμν/ου Σπάτων έσπευσαν να πάρουν μέρος στο κάλεσμα του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου για τον Μαραθώνιο μεταγραφής χειρόγραφων και την ψηφιοποιηση τους μέσα στα πλαίσια του φετινού europeana transcribathon. Ευχαριστούμε θερμά το Μουσείο και προσωπικά τον κ. Φιλιππο Μαζαρακη-Αινιαν για την υποστήριξη..

Πρόσκληση σχολείου σε εκπαιδευτική δράση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου

Διαγωνισμος μεταγραφής αρχείων 1ου Παγκοσμίου Πολέμου - ΕΙΜ

Με μεγάλη επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή του σχολείου μας στον Europeana 2018 με θέμα “100 χρόνια Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος” ως συνέχεια της συμμετοχής μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της περιοδικής έκθεσης του Εθνολογικού Ιστορικού Μουσείου “Ο Μεγάλος Πόλεμος”, αλλά και της σύμπραξης μας με το μουσείο στο πολιτιστικό μας πρόγραμμα “Ιχνηλατώντας την Θράκη”.
Η Europeana 1914-1918 είναι το μοναδικό διεθνές ψηφιακό αρχείο για τον Α΄ Πα-γκόσμιο Πόλεμο. Το εγχείρημα συλλέγει και ψηφιοποιεί δημόσια και ιδιωτικά αρχεία του πολέμου από όλη την Ευρώπη. Πρόκειται για μία πρωτοβουλία του Europeana Foundation του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και άλλων ευρωπαϊκών εταίρων όπως το Εθνολογικό Ιστορικό Μουσείο Ελλάδας.
Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε σε δύο φάσεις: στις 9 Μαΐου ήταν η collection day , που αφορούσε στην συγκέντρωση και μεταφόρτωση του υλικού στο διαδίκτυο. Στις 18 Μαΐου παρουσίασαν οι ομάδες το εγχείρημα πληθοπορισμού (crowdsourcing) μέσα στα πλαίσια του “Transcribathon Europeana 1914-1918”, 100 χρόνια μετά....
Μέσα από τη συμβολή της μεταγραφής των ομάδων αποκαλύφθηκαν “μυστικά” του πολέμου κρυμμένα σε χειρόγραφα, σκέψεις και συναισθήματά των ανθρώπων και προσωπικοτήτων εκείνων των ημερών. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με την μοναδική εμπειρία, δεδομένου ότι ήταν οι νεότεροι του συνεδρίου ως εκπρόσωποι του μοναδικού Γυμνασίου που πήρε μέρος στο ελληνικό κομμάτι του Europeana. Εκτός από το βραβείο παρέλαβαν δώρα και βιβλία από τη συλλογή του μουσείου, αλλά και αναμνηστικές μπλούζες από το “Μεγάλο Πόλεμο”, στην οποία συμμετείχαμε με το δικό μας τρόπο!!! Στα δώρα μας προστέ-θηκαν αναμνηστικές φωτογραφίες με τους ευρωπαίους διοργανωτές, ανοιχτή πρόσκληση από τα Γενικά Αρχεία του Κράτους και υπέροχες εντυπώσεις!
Ωραία συγκυρία η συνεργασία των μαθητών μας με τον κ. Τσελίκα, διαπρεπή επιγραφολόγο, και συνάντηση τους με τον κ. Ι. Μαζαράκη Αινιάνα, “ψυχή” της Εθνολογικής εταιρίας.
Οι οκτώ μαθητές μας, εθισμένοι στην επεξεργασία πηγών εξαιτίας της συμμετοχής τους στο φετινό ιστορικό πολιτιστικό project, κατέθεσαν το υλικό τους χωρισμένοι σε δύο ομάδες: Athens 5 και Athens 8. Τα παιδιά έκαναν εύστοχες ιστορικές παρατηρήσεις και χρησιμοποίησαν ορολογία και πολύ καλό επικοινωνιακό λόγο. Η μαθήτρια Δεληγιάννη Δ . έκανε επιτυχή μεταφορά της παρουσίασης στα αγγλικά. Εισπράξαμε τα καλύτερα σχόλια από τους ειδικούς για την ανταπόκριση μας σε ένα εγχείρημα που απαιτούσε ιστορικό επίπεδο και τεχνολογικές δεξιότητες. Εύφημός μνεία για την ομάδα Athens 8 και βραβείο πα-ρουσίασης για την ομάδα Athens 5! Φύγαμε περήφανες για τα παιδιά μας..
Υπέροχος τρόπος η συμμετοχή μας, για να γιορτάσουμε εκεί, στο Εθνολογικό Ιστο-ρικό Μουσείο την Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσείων! Ευχαριστούμε το Εθνολογικό Ιστορικό Μουσείο για την πρόκριση του σχολείου μας και την μόνιμη υποστήριξη του!
Και εις άλλα........ συντόμως

Οι διοργανωτριες κ. Σμυρνιώτη Β. και κ. Τσακίρη Μ.