Leonardo Da Vinci

Επίσκεψη στην Έκθεση “Leonardo Da Vinci: 500 years of genius”

Τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές των τμημάτων Β5, Γ1 και Γ5 του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση “Leonardo Da Vinci: 500 years of genius”, που φιλοξενείται στον χώρο του Παλαιού Αμαξοστασίου του ΟΣΥ στο Γκάζι.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων των ιταλικών, της αισθητικής αγωγής και της τεχνολογίας και τους μαθητές μας συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Σοφία Οικονομάκη (Εικαστικός), Ηλίας Αλεξίου (Φυσικός), Λίνα Ζορμπά (Τεχνολόγος), Αθηνά Βεριγάκη (Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής) και Αφροδίτη Σπηλιάδου (Καθηγήτρια Ιταλικών).

Η έκθεση, που πραγματοποιείται με αφορμή τη συμπλήρωση 500 χρόνων από το θάνατο του Leonardo, αποτελείται από τρία μέρη καθένα από τα οποία θα μπορούσε να αποτελέσει χωριστή έκθεση από μόνο του. Έτσι οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν:

1) τις μηχανικές εφευρέσεις του Λεονάρντο (στην έκθεση φιλοξενούνται 75 μοντέλα των εφευρέσεών του, αναπαραγωγές σε φυσικό μέγεθος, διαδραστικές μηχανές, αντίγραφα των περίφημων κωδικών του και συνολικά πάνω από 200 εκθέματα σχεδιασμένα σε συνεργασία με το Μουσείο Leonardo da Vinci της Ρώμης),

2) την οπτικοακουστική, βιωματική εμπειρία που παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του μεγάλου καλλιτέχνη και εφευρέτη με τίτλο Da Vinci Alive – The Experience,

3) τη λεπτομερή επιστημονική ανάλυση και παρουσίαση του πίνακα της Μόνα Λίζα, μέσα από την οποία αποκαλύπτονται για πρώτη φορά από τον Pascal Cotte και το Lumiere Technology Institute τα μυστικά ενός από τα πλέον αινιγματικά έργα τέχνης στον κόσμο.

Ελπίζουμε η επίσκεψη να έδωσε στους μαθητές μας μια μικρή γεύση της μεγαλοφυΐας του Leonardo Da Vinci, που υπήρξε, εκτός από ζωγράφος, γλύπτης, εφευρέτης, μηχανικός, βοτανολόγος, ζωολόγος, ανατόμος, με λίγα λόγια γνήσιος εκπρόσωπος του όρου «αναγεννησιακός άνθρωπος».

Λεονάρντο ντα Βίντσι - Βικιπαίδεια