ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2019

Την Παρασκευή στις 27/9/2019 γιορτάστηκε στο δημοτικό στάδιο Σπάτων η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις: στίβος (τρέξιμο 60μ. και σκυταλοδρομίες 4Χ100), ποδόσφαιρο και μπάσκετ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στα πλαίσια του «εὖ ἀγωνίζεσθαι», συμμετείχαν με σεβασμό, δικαιοσύνη και ευγενή άμιλλα, καθώς και με εμπιστοσύνη στη σφυρίχτρα του διαιτητή-μαθητή.

Μέσα από τη χαρά και το γέλιο των παιδιών, δόθηκε έμφαση στο μαζικό αθλητισμό και τη «δια βίου» άθληση, με σκοπό την απόλαυση των ωφελειών της γύμνασης μέσα από το παιχνίδι όπου ο φανατισμός και η βία δεν έχουν θέση.

Ευχαριστούμε όλους τους συναδέλφους και μαθητές που βοήθησαν ο καθένας με τον τρόπο του για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων.

Υπεύθυνες καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής:

Λάγαρη Ευσταθία, Τραγά Μάρθα