Επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο Ιλίου  27 Ιανουαρίου 2020

Η κ. Anastasia Karagiorgi με τη φοβερή ομάδα της, η Δ/ντρια του Μουσικού Σχολείου Ιλίου, κ. Άννα Τσιγκούλη και το σύνολο του δυναμικού του σχολείου μάς φιλοξένησαν σήμερα με πολλή αγάπη, χάρη στην θερμή σχέση μαζί τους του δικού μας Δ/ντου, κ. Panagiotis Dimaras, που διετέλεσε για 10 συναπτά έτη Δ/ντης κ εμπνευστής αυτού του σχολείου με όραμα και πάθος ,όπως μας εξήγησαν! Παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα εθελοντισμού Erasmus+ , με στόχο να γίνουμε διακτινωτες του, αλλά και να δείξουμε στους δικούς μας μαθητές μέσω της δικής τους εμπειρίας ότι ο εθελοντισμός είναι βίωμα και πράξη ζωής...
Πραγματοποιήσαμε ψυχοκινητικό εργαστήρι με στόχο την επικοινωνία των μαθητών και τη βιωματική εν συναίσθηση ως μέσου αλληλεγγύης. Είδαμε videοs των δράσεων τους και ανταλλάξαμε απόψεις! Η φιλοξενία ολοκληρώθηκε με κέρασμα των καθηγητών κ κοινό φαγητό των μαθητών στην τραπεζαρία του σχολείου!
Θερμά συγχαρητήρια και πολλά ευχαριστώ σε όλους τους εμπλεκομένους συνάδελφους του Μουσικού Σχολείου!
Τη δράση συντόνισε ο κ. Δημαράς με τη βοήθεια μου, ως συνέχεια της συμμέτοχης μας στο bazaar αγάπης της "Γαλιλαιας", Μονάδας Ανακούφισης Πόνου της Μητροπόλεως μας!
Συμμετείχαν από το σχολείο μας ,η υπεύθυνη του καλλιτεχνικού εργαστήριου, κ Sofia Oikonomaki, που πάντα συνδράμει μέσω του δικού της ιδιαίτερου αντικειμένου, αλλά κ η κ. Μάρθα Τραγά , υπεύθυνη του προγράμματος Διαμεσολάβησης!
Το πάθος και η χαρά του Χάρη, του Παρασκευά κ της Ελπίδας , που μας εισήγαγαν στο πνεύμα της δράσης τους, μας συνοδεύει ακόμα!
ΘΕΡΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια