ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ «ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ»

Τη φετινή σχολική χρονιά, 2019-2020, το σχολείο μας συμμετέχει με ομάδα 25 μαθητών της Γ΄ τάξης στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εγώ κι Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα», που αποτελεί πρωτοβουλία της Διεθνούς Αμνηστίας για την προώθηση της Εκπαίδευσης στα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Σκοπός του Προγράμματος είναι οι μαθητές/ τριες να γνωρίσουν και να κατανοήσουν τους κανόνες, τις αρχές και τις αξίες που διέπουν τα ανθρώπινα δικαιώματα, να μάθουν να απολαμβάνουν και να ασκούν τα δικαιώματά τους, να σέβονται και να προστατεύουν τα δικαιώματα των άλλων, να αναπτύξουν μία κουλτούρα σεβασμού και ένα αίσθημα ευθύνης απέναντι στον άνθρωπο, να καλλιεργήσουν την κριτική τους σκέψη και να αναλάβουν δράση για την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο πλαίσιο της αλληλεγγύης.

Την υλοποίηση του προγράμματος έχουν αναλάβει οι εκπαιδευτικοί: Σμυρνιώτη Βασιλική (συντονίστρια), Ζορμπά Ευαγγελή και Σπηλιάδου Αφροδίτη.

Μπορείτε όλοι να παρακολουθείτε τις δράσεις που αναλαμβάνει στο πλαίσιο του Προγράμματος η ομάδας μας στο blog που δημιουργήσαμε ειδικά για αυτό.